Menu strony

Dieta wątrobowa: W jaki sposób odżywiać się, kiedy mamy kłopoty z wątrobą?

Dieta wątrobowa to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy borykają się z problemami wątrobowymi. Najistotniejsze jest, żeby posiłki były lekkostrawne. Taki sposób odżywiania pozwoli na regenerację wątroby po zapaleniu czy nawet marskości. Warto pamiętać, że na problemy z wątrobą mogą wpłynąć również inne czynniki, jak stresujące życie lub nieodpowiednia dieta.

Co robić, by czuć się lepiej?
Szczupła sylwetka, dieta
Przede wszystkim nim zaczniemy stosowanie diety, należy dowiedzieć się jakie są ogólne zalecenia podczas jej stosowania. Trzeba zjadać 4-5 posiłków dziennie. Porcje muszą być niewielkie, poza tym nie powinno się spożywać gorących dań. Śniadanie trzeba zjeść do godziny po przebudzeniu, z kolei ostatni posiłek dnia - 2-3 godziny przed snem. Od razu po jedzeniu nie wolno pić. Między posiłkami najlepsza do picia będzie woda lub herbata z owoców i ziołowa. Bardzo ważne jest omijanie ostrych przypraw oraz oczywiście alkoholu i papierosów.

Warto pamiętać o spożywaniu warzyw i owoców, przy czym owoce nie są odpowiednią opcją na posiłki przygotowywane wieczorem. Co można jeść w czasie diety? Wbrew pozorom dozwolonych składników jest naprawdę wiele, a posiłki mogą być różnorodne. Warto spożywać między innymi: chude mięso, twaróg, masło, owoce, koktajle owocowe, biszkopty, pieczywo pszenne oraz żytnie, jajka (lecz najkorzystniej ugotowane na miękko), ryby i mięsa gotowane na parze lub gotowane. Z całą pewnością należy unikać wszelkich napojów gazowanych, kawy, czekolady, używek, tłuszczu i octu.

Zobacz również

Myślałeś kiedyś, w jakich naczyniach powinno się pić różne alkohole? Jak nie, to przekonaj się, czy to odpowiednio robisz

butelki w rzędzie
Wbrew różnym opiniom, to z czego pijemy jest dość ważne. Niektórzy wiedzą, że kawa pita ze szklanki i ta pita z najprawdziwszej, cienkiej porcelany ma smak zupełnie inny. Tak samo jest z kieliszkami. Alkohol najbardziej smakuje w szkle naprawdę cienkim, jasnym - niebarwionym, najbardziej korzystnie bez żadnych zdobień.


Jeśli chodzi o warzywa, nieodpowiednie będzie jedzenie papryki, ogórka, kapusty oraz czosnku i cebuli. Zupa cebulowa krem nie jest więc dobrym posiłkiem, jednak jeśli interesuje nas dieta wątrobowa przepisy są naprawdę różnorodne i z pewnością zastąpimy ulubione wcześniej posiłki.

Co możemy przygotować? Dla miłośników słodyczy idealna będzie zupa owocowa. Przepis jest niezwykle prosty, należy przygotować jedynie wodę, owoce, mąkę ziemniaczaną oraz cukier
Oprócz tego świetnymi przepisami podczas stosowania diety będzie między innymi zupa ziemniaczana, różnego typu surówki (należy jednak pamiętać o niestosowaniu kapusty) czy ryż z jabłkami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jedynie ciągle mieć na uwadze produkty, których zdecydowanie trzeba unikać. To jeden z kluczy do sukcesu.

Jeżeli czujemy się ciężko i źle, mamy też pewność, że przyczyniła się do tego wątroba, naprawdę warto zastosować odpowiednią dietę. To doskonały sposób na to, aby czuć się zdecydowanie lepiej. Warto skorzystać z takiej możliwości.
20/03/09, 07:17