Menu strony

Krótka historia szycia oraz popularności spodni dżinsowych na świecie

Jeansy, wyglądające jak te, które znamy teraz, istnieją już od ponad 140 lat. W tym czasie, firma odzieżowa z Ameryki Północnej, wystartowała z produkcją spodni z denimu, dla robotników, kowbojów i wojskowych, a później także dla przeciętnych mieszkańców.

Czarne dżinsy
A jednak spodnie z denimu w żadnym razie nie mają tak krótkiej historii, jak mogłoby się wydawać. Tkanina, która stanowi podstawę dżinsów, to denim. Jest to poskręcana przędza bawełniana, układana w skośny splot, którego cechą jest duża gęstość oraz któremu zawdzięczamy wyjątkową solidność tych spodni. Niewątpliwie bardzo się zagnieździło w naszym świecie, że dżinsy to spodnie amerykańskich robotników – to nic bardziej mylnego. Spodnie z denimu wywodzą się z Francji (de Nimes – miejscowość, gdzie prowadzono produkcję przędzy wykorzystywanej do ich szycia). W XV wieku, były to najpopularniejsze spodnie używane przez żeglarzy Starego Kontynentu. Lubili je oni, z uwagi na wytrzymałość oraz stosunkowo łatwe ich utrzymanie w czystości (zwykle czyszczono je poprzez zawieszenie na sznurze i przeciągnięcie ich kilka kilometrów za płynącym okrętem). Znacznie więcej dowiesz się na stronie http://www.texasclub.pl-pagebreak-->
Spodnie dżinsowe zaczęto ponownie produkować w XIX wieku w Ameryce. W tym czasie wróciła ich popularność i na stałe zagościły w naszej modzie. Początkowe amerykańskie jeansy, wciąż nie miały takiego kształtu, jak teraz. Dopiero gdy w 1889 roku, fabryka odzieżowa Lee zaczęła produkcję swoich jeansów, na zawsze zmieniając ich oryginalny krój. Spodnie jeansowe męskie Lee (wtedy panie nosiły jedynie w suknie), jako pierwsze z pomiędzy pozostałych firm, miały wprawiony zamek błyskawiczny. Przedtem spodnie te najzwyczajniej wciągano. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu, spodnie jeansowe męskie Lee zyskały naprawdę dużą popularność, chociażby dlatego, że były lepiej dopasowane. Spodnie jeansowe męskie Lee z błyskawicznym zamkiem, to nie była jedyna nowość zaproponowana przez tę firmę. Zobacz asortyment dżinsy męskie lee. Sdżinsy męskie leerami w produkcji dżinsowych kurtek, czym zapoczątkowali falę na tworzenie różnorodnych partii odzieży z tego tworzywa.

Zobacz również

Obowiązkowa odzież każdego fana Lecha Poznań.

piłka nożna
Współcześnie kibicowanie przybiera całkowicie nowe oblicze. Barwy drużyny ubiera się nie jedynie na mecze. Dlatego klubowe sklepy odzieżowe są tak modne.


Jeżeli uwielbiasz spodnie jeansowe, musisz znać prawdziwą historię ich produkcji. Ostatecznie fakt, iż są one używane od XV wieku brzmi znacznie ciekawiej, od marnych 140 lat.
18/09/24, 14:20