Menu strony

Życie zaczyna się po osiemdziesiątce, czyli jak seniorzy przebywający na emeryturze i radzą sobie z nadmiarem niezajętego obowiązkami czasu

Przejście na emeryturę bądź ewentualnie rentę, właściwie w każdym razie bywa związane z nadmiarem czasu, który przecież warto wypełnić, najlepiej w jakiś sensowny sposób. Można oczywista wcale nie podejmować jakichkolwiek przedsięwzięć, ale gdy życie emeryta będzie bardzo nużące i co gorsza, może skończyć się popołudniami spędzanymi przed monitorem telewizora. Tymczasem osoby po sześćdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, są w stanie zachować rewelacyjną sprawność tak fizyczność, jak i umysłową.
senior
Osoby starsze na szczęście nie znalazły się zupełnie na społecznym marginesie. Za sprawą audycji radiowych i akcji dobroczynnych ciągle powraca temat trudności, z jakimi borykają się nasi dziadkowie bądź rodzice. Nade wszystko zwraca się uwagę na brak właściwej pomocy medycznej, co jednakże zupełnie nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na dalszy plan.

Zobacz również

Lampa na komary to istotny element wyposażenia wnętrz w mieszkaniach i toaletach publicznych

świeży zapach
Badania wykazują, że sposób postrzegania świata nie wynika zaledwie z obserwacji przeprowadzanej jedynie oczami. Jako zwierzęta dysponujące wachlarzem zmysłów percypujemy rzeczywistość wszystkimi możliwymi drogami.


Miejskie domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a wybrane ośrodki idą jeszcze krok naprzód i w rezultacie takich czynności babcie przychodzą do przedszkoli, aby odpowiadać na intrygujące, a przy okazji fascynujące pytania pięciolatków. Z kolei dla tych bardziej wymagających siedemdziesięciolatków powołane do istnienia tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak zorganizowane zajęcia dla seniorów pozostają rewelacyjnym pomysłem dla osób, które chcą rozwijać swoje własne pasje i w dalszym ciągu stawiają na ustawiczny rozwój swojej osobowości.


rozwój osobisty
Tym samym można zrealizować swoje marzenia, które zostały wprzódy zarzucone np. ze względów pieniężnych bądź czasowych. Dobrym pomysłem bywa także działalność w kole gospodyń wiejskich. Ta propozycja jest kierowana dla pań zameldowanych na wsi, gdzie dostęp (kontrola dostępu trójmiasto) do innego typu możliwości rozwoju intelektualnego jest mocno ograniczony, ale jak przekonują gospodynie, taka działalność daje wiele satysfakcji i gwarantuje stały rozwój osobisty.

Odejście na emeryturę bywa okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak damy, jak i panowie mogą teraz poświęcić czas na aktywność ruchową. I to wcale nie musi być wyczerpująca jazda na rowerze czy na nartach. Wielkim wzięciem ze strony rencistów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą tutaj nie chodzi tylko o zmęczenie w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo w czasie promenad nawiązują się nowe znajomości albo odradzają te stare. Tak pojęty rozwój osobisty z pewnością podnosi seniorom poczucie wartości i przysparza energii.
21/11/14, 07:27