Menu strony

Jak dobrze się przygotować do jazdy na nartach, żeby nie skończyło się to przykrą kontuzją.

Zima to czas, kiedy wszystkie znane i mniej znane wypoczynkowe ośrodki zaczynają się zapełniać tłumami stęsknionych za śniegiem turystów. Przepiękne góry, bardzo dobrze rozwinięta baza wyciągów narciarskich i wypożyczalni sprzętu sprawiają, że wielu ludzi nie będzie sobie wyobrażać zimowych ferii inaczej, niż na stoku narciarskim. W praktyce do typowej jazdy nie trzeba nawet kupować swojego sprzętu, powinien wystarczyć posiadanie dobrej kurtki i narciarskich spodni.


biuro
Pozostałe wyposażenie, czyli kijki, buty i narty można pożyczyć albo w jednej z wielu wypożyczalni, albo od kogoś znajomego, kto także pasjonuje się tym sportem. Mieszkańcy południa tak naprawdę nie powinni mieć kłopotów z wyszukaniem jakiegoś wyciągu niedaleko domu, z innych części kraju trzeba trochę dalej dojechać, ale szaleństwa na śniegu na pewno to zrekompensuje (tamta strona). Lecz wyjeżdżając nawet na krótki wyjazd na narty trzeba pamiętać o tym, że jest to sport (sprawdzone wyjazdy do barcelony na mecz) kontuzjogenny i oprócz załatwienia nart powinno się też zadbać o należytą formę.


Statystyki po zimowych feriach najczęściej nie są optymistyczne. Każdej zimy na stokach narciarskich dochodzi do wielu urazów, złamań i kontuzji. Wiele z nich będzie wynikać z nieostrożności, brawury czy zwyczajnie nieszczęśliwego splotu wypadków, ale pewne są spowodowane jedynie nieodpowiednią formą. Narciarstwo jest sportem wymagającym, bardzo mocno pracują przy nim kręgosłup i nogi. Jeżeli ktoś przez wiele miesięcy siedzi
narty
na krześle po kilka godzin dziennie, nie uprawia żadnego sportu i nagle udaje się na kilkunastodniowe ferie, to bardzo ryzykuje jakąś poważną kontuzją.
Więcej: .
Lekarze zalecają, aby przed sezonem narciarskim odpowiednio wzmocnić siłę, najlepiej systematycznymi ćwiczeniami na jakiejś siłowni. Warto mieć to na uwadze nie kilka dni przed urlopem, ale minimum kilka miesięcy wcześniej, tak aby stawy i mięśnie miały czas, aby się odpowiednio wzmocnić. Jeżeli nie zapomni się o tym, to narty góry staną się przyjemnością, a nie rozczarowaniem z powodu zerwanego ścięgna.
20/11/03, 08:59