Menu strony

Czy telewizja to misja czy rozrywka?

Odkąd na świecie zjawił się rewolucyjny wynalazek telewizji, rasa ludzka zwariowała na jej punkcie. Pudło telewizyjne stało się przedmiotem westchnień wszystkich ludzi na naszej planecie. Teraz telewizor jest nieodłącznym elementem naszego życia. Stał się on obowiązkowym sprzętem wyposażenia dowolnego mieszkania. Otrzymał on także centralne miejsce w naszym pokoju gościnnym. Co raz częściej decydujemy się na więcej odbiorników, tak by każdy członek rodziny miał możliwość wyboru. Znamy przecież z własnego doświadczenia, jak zazwyczaj kończą się wojny o władzę nad pilotem.


Telewizja stała się dla większości ucieczką od kłopotów rzeczywistości. Lubimy po stresującym dniu rozsiąść się wygodnie na kanapie i włączyć ulubiony program. Wyczerpani całodzienną gonitwą chcemy lekkiej rozrywki, która uspokoi nasze skołatane nerwy. Legendarne kabarety, kultowe komedie, a czasem coś głębszego, dla odmiany. Ale od jakiegoś czasu nad programem telewizyjnym zebrały się gradowe chmury. Ze wszystkich stron słyszymy umoralniające głosy, które wykrzykują, że klasa programów, pokazywanych w dzisiejszej telewizji, znajduje się na bardzo niskim poziomie. Wylewamy pomyje na płytkie i naiwne seriale, wulgarne dowcipy i przerost formy nad treścią. Dzisiaj program tv jest pełen pseudo dokumentalnych seriali, które robią ludziom sieczkę z mózgu. Czy zatem telewizja straciła swoją misję?

program telewizyjny
Tak naprawdę, zarówno telewizja, jak i reszta mediów, po prostu idzie z duchem czasów i podporządkowuje się opinii widzów. Jeżeli jakiś serial nie posiada wymaganej oglądalności, to zostaje wyrzucany z ramówki. Zatem, w pewien sposób to społeczeństwo jest odpowiedzialne za to, co widzimy w naszej telewizji. Nie zapominajmy także, że gusta są różne. Dla miłośników kultury na wysokim poziomie są tematyczne kanały, do których już wszyscy Polacy mają dostęp.
Taka różnorodność jest nam bardzo potrzebna. Każdy z nas przecież ma niekiedy chęć na głupi żart, który rozładuje napiętą sytuację. W naszej codzienności zbyt dużo jest powagi. Dzięki nowym propozycjom telewizji publicznej posiadamy teraz prawo wyboru, z czego chcemy się pośmiać, a nad czym powzdychać.
21/07/20, 08:14