Menu strony

Znaczenie muzyki w codziennym życiu

O tym że muzyka pełni w naszym życiu ważną rolę przekonywać nikogo nie potrzeba. Od najmłodszych lat jej słuchamy. Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu ktoś nam śpiewał do snu. Może była to babcia a być może mama bądź ciocia. Psycholodzy uważają że to co słyszymy w najmłodszych latach wpływa na nasze gusta muzyczne w życiu dorosłym. Może jest coś w tym, bo jedną z paru rzeczy które pamiętam z wczesnego dzieciństwa są płyty dziadunia z muzyką poważną i ma ona dla mnie pewien specjalny urok.
Chociaż moje późniejsze preferencje muzyczne bywały dalekie od tych płyt zawsze jednak rozpoznawałem kiedy w jakiejś rockowej piosence były odniesienia klasyczne. Zobacz również: Porady muzyczne
Muzyka od zawsze służyła rozrywce. Najpierw była to muzyka grana na żywo. Wraz z wynalezieniem kinematografii rola jej nieco się rozszerzyła, muzyka zilustrowała jak też uwydatniała fabułę. W jego początkowym okresie była ona równie istotna jak obraz. Razem z odkryciem gry komputerowej zaistniała muzyka do gier.
Muzyka dla każdego
Jej rozwój przebiegał bardzo dynamicznie. Wpierw były to nieskomplikowane, krótkie melodyjki, a współcześnie muzyka do gier zdobyła miejsce równowartościowe jej poprzedniczce - muzyce filmowej. Tak samo jak muzykę filmową tworzą ją najbardziej znani kompozytorzy lub też grupy muzyczne. Tak więc pełen energii wykonawca ma dużą gamę możliwości.
Muzyka jest także istotnym elementem marketingu. Muzyka do reklamy ma głównie za zadanie podkreślić jej przekaz. Szczególnie istotną rolę odgrywa ona w reklamie radiowej. Nie ma tam przecie obrazu a trzeba w jakiś sposób przekazać emocje które są siłą reklamy. W charakterze muzyki do reklamy współcześnie wykorzystywane są często kawałki już znane i lubiane. Najczęściej mają one uwydatnić styl życia który promuje reklama (kaseton swietlny) lub też wzmacniać dodatnie emocje jakie ma wzbudzać. Przykładem może tu być wykorzystanie części utworów Chopina w reklamie towarzystwa ubezpieczeniowego. Autor:
Naturalnie zdarza się że muzyka do reklamy wypromuje jakiś szlagier. Może być to też pewien sposób aby młody nieznany wykonawca zaistniał, zwłaszcza obecnie w dobie internetu kiedy względnie łatwo możemy odszukać wykonawcę kawałka który szczególnie zapadł nam w pamięć.
21/04/28, 18:29