Menu strony

Na jakie elementy zwrócić uwagę Plan treningowy - kluczowe aspekty

sport
Osoba, która kiedykolwiek uprawiała kulturystykę pamięta, że optymalny plan treningowy to absolutna podstawa. Zidentyfikowanie celów treningu, oraz zestawienie odpowiednich ćwiczeń, ich specyfikacji i intensywności pozwala na zoptymalizowanie efektów treningu ,a także umożliwia ocenę postępów.

Zobacz również

Wszystko dla zdrowia - ping pong, hulajnogi, steppery, orbitreki itp.

Od dłuższego czasu wiadomo, że aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla zdrowia. Jeśli każdego dnia spędzamy po kilka godzin w pozie siedzącej zaleca się, aby kilka minut poświęcić na niewielkie ćwiczenia. Brak aktywności fizycznej nie wpływa dobrze na nasze zdrowie, warto więc zastanowić się nad formą uprawianego sportu.


Jak w przypadku większości sportów, również w kulturystyce, trening musi być rozłożony na etapy, w ramach których realizowane będą założone cele, np. budowanie masy mięśniowej czy poprawianie siły. Wytypowanie celów warunkuje specyfikację treningu, czyli dobór środków dzięki którym planujemy je zrealizować. Na wspomnianą specyfikację składają się takie elementy jak:

- liczba sesji w ujęciu tygodniowym,

- kolejność realizacji ćwiczeń,

- wykorzystane obciążenie,

- ilość serii wykonywanych w trakcie jednego ćwiczenia,

- ilość powtórzeń składających się na pojedynczą serię,

- długość odpoczynku między następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia
Odpowiednie zaprojektowanie treningu (ciąg dalszy tego zagadnienia - www.smartbodytrainer.pl/oferta/trener-personalny-trojmiasto/) , a także jego konsekwentna realizacja stanowią bardzo istotne segmenty, dlatego, że umożliwiają harmonijny podział obciążenia treningowego na ćwiczone grupy mięśniowe oraz przeciwdziałają przeciążeniu pojedynczej grupy mięśni. Tak samo istotnym elementem jest dopasowanie treningu do własnej wydolności. Nie każdy organizm reaguje identycznie na bodźce treningowe, co powoduje różnice w osiąganych efektach, a może także skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

Ułożenie odpowiedniego panu wcale nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku osoby początkującej. W tej sytuacji, mamy możliwość poprosić o pomoc trenera albo powierzyć ułożenie planu firmie, która profesjonalnie tworzy plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie odpowiednio zaplanowany a nam nie pozostanie nic innego jak przystąpić do jego wykonywania.
21/07/28, 07:38