Menu strony

Kopalnia węgla brunatnego Krobia – z jakiego powodu zapoczątkowała liczne protesty lokalnych mieszkańców?

Polskie kopalnie są miejscami pracy dla rzeczywiście dużej liczby górników, z kolei pozyskiwany w nich węgiel jest konieczny Polakom, chociażby do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, jakie są dostępne w kraju czekają na wydobycie, tym samym dosyć często powstają kolejne kopalnie. Przykładem może być przykładowo kopalnia węgla brunatnego, której powstanie jest w planach na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protesty okolicznej ludności. Z jakiego powodu?


Mining machine
Kluczowym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po powstaniu kopalni. Przeważnie, jako zagrożenie wskazują oni wpływ na środowisko naturalne, a w związku z tym, również na zdrowie ludzi. Na dodatek, wiele osób martwi się losami lokalnego rolnictwa, jakie jest jedną z podstawowych działalności zarobkowych w regionie.

Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć potrzebne Ci informacje, to kliknij ten odsyłacz. Szczerze zalecam ten link każdemu, kto pragnie mieć niebanalne źródło informacji.

Założono odpowiedni serwis internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko powstaniu tego rodzaju kopalni, na jakim publikowane są opracowania wskazujące na potencjalne zagrożenia i opracowania fachowców. Przeczytaj na ten temat więcej: .

Dodatkowo, prowadzone jest także konto na portalu społecznościowym Facebook, za pomocą którego protestujący planują dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Oczywiście, inwestorzy odpierają podobne zarzuty wskazując, że na innych obszarach, na których funkcjonują kopalnie odkrywkowe rolnictwo ciągle doskonale prosperuje. Ponadto, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne obszary są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać zastosowane wszystkie zaawansowane urządzenia, których zadaniem jest zmniejszenie pylenia, przykładowo zraszacze. Kliknij: stopkopalni.pl/.


kopalnia odkrywkowa
W ten sposób, pył będzie pojawiał się w zasadzie tylko na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednak wskazują, że powstanie kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą zmuszone opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednak oznaczała z drugiej strony zapewnienie kolejnych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma duże znaczenie. Reasumując - protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza dużo szersze kręgi. Obie strony mają oczywiście własne racje, kopalnia bowiem będzie związana z dużymi korzyściami dla Polski i regionu. Końcowa decyzja z kolei należy do odpowiednich władz, jakie są zmuszone przeanalizować wszystkie wady oraz zalety.
19/11/13, 07:42