Menu strony

Finansowanie społecznościowe bez żadnych tajemnic. Krótki opis

Finansowanie społecznościowe to coraz częstsza metoda na sfinansowanie twórczej idei czy nawet start z działalnością. Zasada działania jest prosta – należy przedstawić swoją ideę i zaoferować drobne prezenty za pomoc finansową. Po osiągnięciu ustalonego celu, dostaje się całą zgromadzoną kwotę pomniejszoną o nieznaczną prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, kwoty pieniężne są oddawane fundatorom. Finansować można dowolną rzecz – nowinki w technologii, albumy zdjęć, komiksy, kolekcje odzieżowe lub grę komputerową. Najbardziej istotny jest oryginalny pomysł, który ma za zadanie spodobać się dużej rzeszy osób.

wykres
Pozytywnie rozpatrzone projekty
W skali świata udało się już zrealizować wiele projektów używających tego charakteru finansowania. Duża część z nich to niezwykle drogie przedsięwzięcia, które do zrealizowania wymagały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest oryginalny, to nie będzie to duży problem. Użytkownicy sieci WWW szczególnie polubili pomysł konsoli do gier, działającej na bezpłatnym oprogramowaniu czy koszulę opartą na kosmicznej technologii, która reguluje temperaturę ciała. Na te pomysły udało się zebrać jednorazowo najbardziej pokaźne kwoty pieniędzy. Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Zaskakująco wielu artystów wypromowało się już zbierając pieniądze na pierwsze wydawnictwo płytowe i gwarantując sobie tym samym ogromną sprzedaż we wszystkich krajach, za pośrednictwem portali crowdfundingowych np.: wspieram.to. Na terenie kraju przykładem takiej artystki może być Julia Marcell, która wyprodukowała w ten sposób swoje pierwsze wydawnictwo.

Wejdź na ten link i przeczytaj więcej wskazówek tutaj (bscav.eu/realizacja-webinarow/) odnoszących się do rozpatrywanej w tym wpisie sprawy. Te rady na pewno także na długi czas zostaną w Twojej pamięci.

Później została przyjęta pod skrzydła dużych wytwórni.

Finansowanie w Polsce
Crowdfunding w kraju póki co zyskuje na popularności W kraju funkcjonuje kilka portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest skierowany na innego typu działalność. Można więc dotować przedsięwzięcia charytatywne, kulturalne czy muzyczne, działają także portale ukierunkowane na bardziej kreatywne pomysły. O ile jednak za granicą wiele razy udawało się zebrać kwoty większe niż milion dolarów, o tyle tak śmiałe przedsięwzięcia nie były jeszcze dotowane w kraju.
Opracowanie: M.G.
22/02/03, 07:03